Gyógyhatásai
Az orbáncfű egyike a legismertebb gyógynövényeknek. Nemcsak a felhasználók, a kutatók figyelmét is felkeltette számos gyógyhatása. Népszerűsége töretlen, de fontos megjegyezni, hogy belsőleges felhasználása körültekintést igényel. Sokan talán nem is tudják, hogy az orbáncfű külsőleg is alkalmazható.
A növény virágos hajtásvégét gyűjtjük, abban van a hatóanyag. A zöld növényt felvágva, megszárítva kapunk gyógyteának való füvet. Felhasználható azonban frissen, zölden is a növény, ilyenkor olajos kivonat készíthető belőle. Az orbáncfű nyersen kerül a kukoricacsíra-olajba, átlátszó üvegben, napon kell érlelni néhány héten keresztül.
Felsorolni is sok, annyi gyógyhatása van az orbáncolajnak. Bármilyen égésre használhatjuk, napégésre is kiváló: ha az enyhén pirosra égett bőrt vékonyan bekenjük az olajjal, megszünteti a fájdalmat, gyorsabban gyógyul az égett bőrfelület. Az olaj használatát követően viszont nem ajánlott a napozás. Gyuri bácsi azt szokta javasolni, hogy pajzsmirigy-alulműködésben szenvedők naponta kenjék be a pajzsmirigyüket (a nyelőcső két oldalán, a nyak középső, alsó részén helyezkedik el), hogy serkentsék működését. Apró vágott sebeket is gyógyíthatunk orbáncolajjal. Mellciszta kiegészítő kezelésére is alkalmas. A nők életét megkeserítő narancsbőr szintén kezelhető vele. Bőrbetegségek kezelésében is segíthet, jótékony hatása van a pikkelysömörre, ekcémára, kiütésekre. Rosacea, dermatitisz esetén gyulladásgátló, nyugtató hatása miatt használható. Visszérgyulladás esetén is alkalmazható.
Kozmetikai célú felhasználása elsősorban a ránctalanítás. Férfiaknak borotválkozás után ajánljuk az igénybe vett bőr nyugtatására.